اولین رویداد گلرنگ ونچرز؛ در تاریخ هشتم و نهم آبان‌ماه 1401 برگزار شد. در این رویداد، در دو روز متوالی؛ میزبان بیش از 110 نفر از مدیران هلدینگ‌های زیر مجموعه گروه صنعتی گلرنگ از جمله غذایی، شوینده، آرایشی و بهداشتی، سرمایه‌گذاری کوروش، مهد سرمایه‌گذاری خاورمیانه، دارویی، آرین تدبیر، گلرنگ سیستم و … در برج گلرنگ بودیم.
هدف از این رویداد؛ آشنایی شرکت‌های گروه با تعاریف، انواع، قوانین و معیارهای ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، قانون جهش و استفاده از فرصت‌های مستتر در این قوانین و نیز آشنایی آن‌ها با مرکز نوآوری و فعالیت‌های آن و در نهایت ایجاد ارتباط موثر بود.
در این رویداد ابتدا خانم سولماز صادق‌نیا، مدیرعامل گلرنگ ونچرز، به معرفی شرکت گلرنگ ونچرز، اهداف ایجاد آن، کارکردهای مورد انتظار و معرفی تیم پرداختیم.
پس از آن برخی مدیران عامل شرکت‌ها، تجربیات خود از نوآوری‌های انجام شده و نتایجی که به بار آورده را شرح دادند.

 

در بخش سوم برنامه؛ محمدرضا معصومی، مدیر سرمایه‌گذاری گلرنگ ونچرز، به تعریف مفاهیم موجود در قانون دانش‌بنیان پرداخته و مزایای مربوط به آن را بیان نمود.
حمایت‌های اصلی دانش‌بنیان شامل معافیت‌های مالیاتی(مختص شرکت‌های نوع یک)، تسهیلات مالی (از محل منابع صندوق نوآوری، صندوق‌های پژوهش فناوری و بانک‌ها)، خدمات سربازی (امریه شرکت دانش‌بنیان پروژه جایگزین خدمت)، اعتبار مالیاتی (شرکت‌های نوع یک و نوع دو)، معافیت بیمه (معافیت از پرداخت حق بیمه قراردادها)، استقرار (استقرار در کاربری مسکونی در شهر تهران دریافت جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری) می‌شوند و حمایت‌های ذیل قانون شامل معافیت مالیات بر ارزش افزوده قانون برنامه چهارم – مناطق آزاد (پارک‌های علم و فناوری)، مالیات بر درآمد ماده 3 و ماده 9 به طور همزمان (پارک‌های علم و فناوری (دانش‌بنیان باشد یا نباشد) و شرکت‌های دانش بنیان (مستقر در پارک باشد یا نباشد))، معافیت مالیات حقوق پرسنل شرکت‌ها (شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری) و معافیت قوانین کار قانون برنامه چهارم – مناطق آزاد (پارک‌های علم و فناوری) و نهادهای توانمندساز در چهار دسته مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان (معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، مرکز توانمندسازی (صندوق نوآوری و شکوفایی)، مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری (معاونت علمی و فناروی ریاست جمهوری) و کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری قرار می‌گیرند که به تفصیل به توضیح تمامی این موارد و شرایط دریافت هرکدام پرداخته شده.


سپس چالشی با محوریت نوآوری باز با استفاده از مفاهیم و قوانین چرخ‌دنده‌ها مطرح شد که در قالب بازی تعاملی و گروهی ارائه گردید.  این بازی نشان­دهنده تنش تماسی بین دو چرخ­دنده بود و به سادگی نشان میداد هنگامی که تمامی مقادیر به جز شعاع چرخ­دنده‌ها ثابت باشند، تنش تماسی می‌تواند موجب شکست شدن دندانه­های چرخ­دنده شود
ما چرخ­دهنده­های بزرگ را نماد گروه­ها و شرکت­های بزرگ و چرخ­دهنده­های کوچک را نماد استارت­آپ­ها و شرکت­های کوچک در نظر گرفتیم. چرخ­دنده­های کوچک و بزرگ در اثر تنش تماسی بالا می­توانند باعث از بین رفتن و فرسایش یکدیگر شوند.

گلرنگ ونچرز درست مانند این چرخ دنده های متوسط بین شرکت­های بزرگ و استارت آپ ها عمل می­کند و با آگاهی از دغدغه­های هر کدام سعی می­کند تا بهینه­ترین حالت برای همکاری و رشد طرفین را فراهم کند.

در بخش پنجم؛ قانون جهش، روند تصویب و فرصت‌های نهفته در این قانون جهت بهره‌برداری در شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری ارائه گردید و در پایان رویداد، پرسش و پاسخ صورت پذیرفت.

مهمانان این رویداد در سطوح مدیران عامل، معاونت‌ها و مدیران میانی شرکت‌ها بودند که در تمامی بخش‌های برنامه به ویژه چالش نوآوری تعامل قابل توجهی را برقرار نمودند. حسن ختام اولین رویداد مرکز نوآوری عکس دسته جمعی در فضای تراس طبقه اول برج گلرنگ بود که شروعی بر رویدادهای آتی مرکز؛ با نام تراست است.

 

خروجی نهایی این رویداد برگزاری 20 جلسه با شرکت­ها بود که در نتیجه این جلسات یکی از شرکت­ها دانش بنیان نوع یک و  5 شرکت دانش بنیان نوع دو شدند و این جلسات و فرایند هم­چنان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *